Siirt Olay,  Siirt Haberleri, Siirt haber, siirt son dakika, siirtolay
Son Dakika
Eruh'ta Şehitlere saygı için yürüdüler Nihal Olçok Zübeyde Hanım Lisesi'nin Konuğuydu Vali Atik'ten Spor Lisesine Ziyaret Rektör Erman, Meslek Yüksekokulunu Ziyaret Etti Kezer Köprüsünden Şarampole Uçan Araçta 5 Kişi Yaralandı Eski Belediye Başkanı Mervan Gül'ün Oğlunun Mutlu Günü Bir Mesajla Tüm Okula Yardım Geldi Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Sorgun, Siirt Belediyesini Ziyaret Etti Siirt Eğitim-Bir-Sen;Öğretmene verilen değer her şeye değer Garnave Kaplıcasında Sondaj Çalışmaları Başlıyor
Nihal Olçok Zübeyde Hanım Lisesi'nin Konuğuydu
Nihal Olçok Zübeyde Hanım Lisesi'nin Konuğuydu
 
Vali Atik'ten Spor Lisesine Ziyaret
Vali Atik'ten Spor Lisesine Ziyaret
 
Rektör Erman, Meslek Yüksekokulunu Ziyaret Etti
Rektör Erman, Meslek Yüksekokulunu Ziyaret Etti
 
Kezer Köprüsünden Şarampole Uçan Araçta 5 Kişi Yaralandı
Kezer Köprüsünden Şarampole Uçan Araçta 5 Kişi Yaralandı
Reşat Yolbaş
 

Neden olmasın

Reşat Yolbaş

ejiresere@hotmail.com
18 Mayıs 2013 Cumartesi 22:13
Yazdır

Hatemallah deyip başlayalım.

Havaya atacağımız bir taş ile üç kuş birden vururmuyuz bilmem ama ortaya atacağım fikir ile bir çok insanın yaşamının bir parçasına dokunurum umarım.Konu eğitim; eğitim derken halkın eğitilmesinden bahsediyorum ve halkın içindeki gençlerin,çocukların, okumak isteyipte hayatın kasri şartlarından dolayı okuyamayan, eğitimini tamamlayamayanhalktan söz ediyorum.şimdi bir çoğunuz devletin okumak isteyen herkese yeteri imkanları sağladığını, artık bu tür sorunların yok denecek kadar azaldığını söyleyecek.Nede olsa 8 yıllık zorunlu eğitim sistemimiz var.Devletimiz sağolsun yakın bir zamanda 12 yıllık zorunlu eğitim sisteminide bizlere tanıştırdı.Adı üstünde 8 yıllık zorunlu eğitim sistemi, 12 yıllık zorunlu eğitim sistemi...Kasren kim birşeyler yapmak isterki! En basitinden 3 yaşındaki bir çocuğa bile zoraki birşeyler yaptıramazken...Hadi diyelim çok sevdiğim bir yazarın yeni çıkmış kitabını internet üzerinden sipariş ettim.Kitabın gelmesini heycan ile bekliyorum.Kitap 3-4 gün sonra elime ulaştı ve o kitabı merakla okumayı düşünürken,hiç istenmeyen bir durum kitap baskı hatası yüzünden tamamen boş sayfalarla dolu. Arada tek tük sayfalar yarım yamalak okunabiliyor.Çok sevdiğimiz çocuklarımızında sürekli değişen bir eğitim sisteminde, mezun olacağı eğitim kurumundan nekadar dolu dolu ayrılacağı muamma.Amacım bu yazımda eğitim sistemimizi tartışmak değil.8 ve 12 yıllık eğitim sisteminin de yanlış bir uygulama olduğunu öne sürmüyorum. sadece rahatsızlık duyduğum bir kaç konuya parmak basmak istedim ki bundan rahatsız olan sadece ben değilimdir herhalde?

Şimdi asıl konuya gelelim. Kişiyi öğrenmeye yönlendirme,bilime, okumaya, kendini geliştirmeye teşvik etme.Peki bu nasıl olacak? Bunun bazı benzer çok güzel örnekleri şuan uygulamada. Tabi ki kimine göre değişebilir.Dumansız hava sahası, değişik reklamlar ile genç beyinler revize ediliyor.Böylelikle 6-7 yaşlarındaki bir çocuk bile çevresindekilere uyarıda bulunabiliyor.Bu gibi uygulamalarla yanlışın ne olduğunu öğrenen çocuk kendinden yaşça büyüklerine bir nevi ders vermiş olur. Anlayana! "Anlamak istemeyene havan topu bile az" gelir. Aynı şekilde sigara paketlerine konulan uyarıcı resimler ile kişinin yanlış olanı görüp, özgür iradesi ile doğruya yönlendirilmesi sağlanıyor.Bu konu üzerine benzer bir çok örnek verilebilir. Benim burada lanse etmek istediğim fikir bir çok kişiye ütopik gelebilir. Ama bazı aklı selim devlet büyüklerimizin ve bunu uygulamaya koyabilecek iktidara sahip meclisimiz tarafından neden hayata geçirilmesin. Bu yazıyı okuyan kaç kişinin konuyu dikkate alacağı meçhul tabi.Bu söylediklerimin hayalden ibaret olduğunu düşünenler olabilir.Unutulmamalıdır ki nehirler olmasaydı, nehrin karşı kıyısına geçmemizi sağlayan köprüler hayal edilmezdi.

Evet devletimiz aklınıza gelmiyecek kadar çok yerden vergi almaktadır.Bu vergiler arasına bir başka verginin de girmesi kötü olmaz herhalde.Eğer bu vergiler bizlere yol,su, elektrik, eğitim... olarak dönecekse ne güzel. Yukarıda kişinin teşvik edilmesinden ve doğruya yönlendirilmesinden söz ettim. Bu fikrin ortaya çıkış noktasıda bu. Bunun hayata geçirilmesi devlet eliyle olacaktır.yada böyle bir uygulamayı gerekli yasal düzenlemeler gerçekleştirildikten sonra, sivil toplum kuruluşları da üstlenebilir.Bu fikrin kim/kimler/kimin tarafından uygulamaya konulduğunun önemi yok.Yeterki bir proje olarak araştırılıp geliştirildikten sonra geleceğimiz olan genç nesillerin yaşamına katkıda bulunsun.Konuyu bu kadar uzattıktan sonra artık ne olduğunu açıklasam iyi olacak sanırım.Aramızda asabi okurlarımız olabilir. Sinirleri yıpratmamak lazım.

Öncelikle 45 dakika olan ders süresinin kısaltılıp öğrencilerin derse olan ilgisinin kopmayacağı uygun bir süreye düşürülmesi ve 5 dk olan ders aralarının öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılayabileceği kadar düzeltilmesi gerktiğini düşünüyorum. Zil çaldığı zaman sınıftan çık, tuvalet kuyruğunda bekle, varsa açlığını gidermek için kantinde kuyrukta bekle... derken zaten 5 dk fazlası ile dolmuş oluyor. Derse yetişme telaşından "teneffüs" edilecek oksijene bile vakit yok.Derse nefes nefese girmeyenimiz yoktur sanırım.Bu gibi sorunları ortadan kaldırmak için gerekli düzenlemeler yapılır umarım.Hani öğrencileri öğrenmeye, bilime, okumaya heveslendirecektikya reklamlardan ordan burdan şurdan konuşurken birden bu noktaya geldikBazı okullarda kullanılan akıllı tahtalar, buna benzer aynı şekilde okul kantinlerine yerleştirilecek akıllı tv'ler hiç fena olmaz.(Bi o eksikti! Tamam işte tam oldu).Akıllı tv'lerden kastım ders aralarının süresi uzatıldıktan sonra öğrencilerin ders aralarında gerçek anlamı ile "teneffüs" ettikleri zaman, bu proje kapsamında akıllı tv'lerde öğrencilerin ilgisini çekecek Bilim, Kültür, Sanat... gibi konuları uygun bir formatta sunarak her bireyin alması gerekeni almasını sağlamak.öğrencilerin kendine olan öz güvenini sağlayacak yayınlar yapmak. Aynı şekilde kişinin öz güven duygusunun güçlendirilebilmesi için okullarda yeni yönetmeliklerin düzenlenip uygulamaya konulması gerekmektedir. Burada şahsa bir şeyler empoze ederken; sen şunu yapacaksın, doğru olan budur, yanlış yapıyorsun, böyle yapmalsın demek yerinedoğru olanı gösterip herkesin o pastadan bir pay kapmasını sağlamak gereklidir. Pastayı bütünü ile yutmak zor olsa gerek.Okulların donanımsal olarak bu proje kapsamında desteklenmesi gerekmektedir. Gerekli alt yapı oluşturulmadıktan sonra bu projenin başarılı olma ihtimali düşüktür.Bu proje sadece okullarda değilde yerel yayın yapan ve ulusal yayın yapan televizyon kanallarında da belli bir formatta uygulanabilir.Yerel ve Ulusal yayın yapan televizyon kanallarında program içerisinde uygulanacak sanal reklamlar ve bu reklamlardan alınacak vergiler ile projeye finansman olarak destek sağlanmış olacaktır.Ayrıca otobüs duraklarında bulunan reklam panoları yerine teknoloji çağında bulunmamızın verdiği avantaj ile o panoların  dijital panolar ile değiştirilmesi ve böylece görüntü kirliliğinden kurtulmuş olunup bu alanlarda yayınlanan reklamlardan da belli bir vergi alınıp projenin desteklenmesi sağlanacaktır. Aslında dijital reklam panoları yerine otobüs duraklarınada akıllı tv'lerin yerleştirilmesi ile hem reklam geliri elde edilmiş olunur, hemde "Akıllı Tv'lerde" yayınlanan programlar ile halk bilinçlenmiş olur.Neden olmasın? Kim bilir belkide eğitimini yarım bırakmış gençlerin tekrar okuma hevesigüçlenir. Yada sokaklarda çalışan, çalışmak zorunda kalan çocuklarımızın o ekranlardan devletin eğitime vermiş olduğu desteği öğrenip eğitiminin iyi bir şekilde tamamlanması sağlanır.

Yabancı kanallarda yayınlanan belgeseleri bir çoğumuz bilir. Kanalı açtığımız anda belgesele takılı kalıp sonuna kadar hiç sıkılmadan izleriz.Bu proje kapsamında yayınlanacak programlar da en azında yabancı kanallara yayınlanan belgeseller gibi kaliteli olarak hazırlanırsa uygulamada çok başarılı olacağını düşünüyorum.Konuyu genel itibari ile açıkladım. Bu fikir umarım bir yerlerde yeşerme şansı bulur ve uygulamaya konulur.

Bu Projenin uygulanması için her türlü desteği vermeye kendi şahsım adına hazırım.

Yarınlarımızın aydınlık olması dileği ile başka bir yazıda görüşmek üzere hatemallah deyip bitiriyorum.

 

Bu köşe yazısı toplam 12729 defa okunmuştur
Köşe Yazısı Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 
Yazarlar
Fotogaleri
Videogaleri
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket
Hava Durumu
Havadurumu
Namaz Vakitleri
İmsak
Güneş
Öğlen
İkindi
Akşam
Yatsı
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur