Siirt Olay,  Siirt Haberleri, Siirt haber, siirt son dakika, siirtolay
Son Dakika
Eruh'ta Şehitlere saygı için yürüdüler Nihal Olçok Zübeyde Hanım Lisesi'nin Konuğuydu Vali Atik'ten Spor Lisesine Ziyaret Rektör Erman, Meslek Yüksekokulunu Ziyaret Etti Kezer Köprüsünden Şarampole Uçan Araçta 5 Kişi Yaralandı Eski Belediye Başkanı Mervan Gül'ün Oğlunun Mutlu Günü Bir Mesajla Tüm Okula Yardım Geldi Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Sorgun, Siirt Belediyesini Ziyaret Etti Siirt Eğitim-Bir-Sen;Öğretmene verilen değer her şeye değer Garnave Kaplıcasında Sondaj Çalışmaları Başlıyor
Nihal Olçok Zübeyde Hanım Lisesi'nin Konuğuydu
Nihal Olçok Zübeyde Hanım Lisesi'nin Konuğuydu
 
Vali Atik'ten Spor Lisesine Ziyaret
Vali Atik'ten Spor Lisesine Ziyaret
 
Rektör Erman, Meslek Yüksekokulunu Ziyaret Etti
Rektör Erman, Meslek Yüksekokulunu Ziyaret Etti
 
Kezer Köprüsünden Şarampole Uçan Araçta 5 Kişi Yaralandı
Kezer Köprüsünden Şarampole Uçan Araçta 5 Kişi Yaralandı
Ressam Halis Güngör
 

50 Sene Önceki Siirt'i Özlüyorum.

Ressam Halis Güngör

ressamhalis56@hotmail.com
11 Mayıs 2014 Pazar 14:29
Yazdır

Evet hatırlıyorum ve 50 sene önceki Siirt’i çok özlüyorum. Siirt’in yazlık ve kışlık sinemalarını çok ama çok özlüyorum. Rüya, Marmara, Ar, Kent  ve  Özgen sinemalarını çok hem de çok özlüyorum.   Yılmaz GÜNEY’cileri,   Cüneyt ARKIN’cıları ve hayranlarının tartışmalarını unutamıyorum.  Tabi ki ben Kartal TİBET’çiydim.  Cüneyt ARKIN, Yılmaz GÜNEY ve Kartal TİBET filmleri sinema önlerinde çok uzun kuyruklar oluşturuyordu.    Her Çarşamba günü Siirt sinemaları kadınlar matinesi yaparlardı iki film birden, sinemalar dolar taşardı ve Siirt kadınları sinemada çok duygusal olurlardı.  Filmler bittikten sonra bir evde toplanıp filmlerin yorumlarını da yaparlardı.   Siirt’e sinema kültürü günlük hayata çok yansıyordu.

1970’li yıllar, Siirt sanat, edebiyat ve genel kültür olarak bana İstanbul’dan Paris’ten ve Londra’dan daha cazip geliyordu.   1970’li yıllarda Siirtliler, mertlik ve delikanlılıkta bir birleriyle yarışıyorlardı.   Her mahallenin mutlaka bir delikanlı abisi vardı.  İnsanlar zengin olmasa bile, fakirlik ve yoksulluk diz boyu olsa bile, insanlar yurt sever, bilgili, kültürlü, edepli, mert, ikram sever, misafirperver ve yiğit insanlardı.  Kimsenin geçim ve yaşam kaygısı yoktu, sanki bütün Siirt tek bir aileydi.  Kimse kimseye saygıda kusur etmezdi.   Türk, Arap ve Kürt kardeşliği Asrı Saadet yıllarını hatırlatıyordu.  Siirt hanımları ve beyleri çok şık ve çok temiz giyinirlerdi bazı erkekler tarli ( fötr ) şapka takarlardı.   Her Siirtlinin İstanbul da ya bir akrabası veya bir can dostu vardı.

1974 yıllarında Kıbrıs Barış Harekatı oldu.   Cuma namazından çıkan Kürtler ALLAH U EKBER  Gönüllü Asker diye bağırarak askerlik şubesine doğru yürümeye başladılar.   Bunları gören Arap ve Türklerde onlara katıldı ve askerlik şubesinin Önüne hep beraber geldiler ve hep beraber ALLAH U EKBER gönüllü asker diye bağırmaya başladılar.   Ve ben 14 yaşındayken aralarına katılmıştım.   Askerlik şubesi başkanı  gözyaşlarıyla çok duygulu bir şekilde topluluğa kısa bir teşekkür konuşması yaptı ve şimdilik askere ihtiyaç olmadığını nazikçe söyledi.   Ön sıralardan bir Kürt delikanlısı bağırarak ey komutan bizim kardeşlerimiz Kıbrıs ta savaşırken biz nasıl evlerimizde otururuz biz karı mıyız? Vallahil azim sen bizi Kıbrıs’a cepheye göndermezsen biz hepimiz gönüllü olarak Kıbrıs’a gideceğiz ve orda hiçbir kardeşimizin kanını yerde bırakmayacağız diye ağıtlar yakıyordu.   Ve yine hep beraber Kürt, Türk, Arap ALLAH U EKBER GÖNÜLLÜ ASKER diye bağırmaya başladılar.   O yıllarda açılan esnaf dükkanlarının tabelalarına Kıbrıs bakkaliyesi, Girne çay evi, yavru vatan terzihanesi gibi isimler yazıyorlardı.   (  Parola ) ‘’ AYŞE TATİLE ÇIKSIN ‘’olduğu için  1974 yılında Siirt’te doğan kız çocuklarına Ayşe ismini koydular.   Kıbrıs savaşıyla ilgili filmler Siirt’te hasılat ve gişe rekorları kırıyordu. Ve ben haklı olarak 50 sene öncesinin Siirt’ini delicesine özlüyorum.

Ah ah Siirt’in taşlı caddelerinde Siirt’in delikanlı gençleri ne masum ve ne temiz aşklar yaşadılar… Bir bakışa bir gülümsemeye neler vermezlerdi ki?   O yıllarda Siirtliler bazen giderlerdi medreseye tesbih çekerlerdi hak için. Bazen giderlerdi meyhaneye şarap içerlerdi yar için.   1976 yılında Siirt’te ezici bir çoğunluk şairlere, edebiyatçılara, sanatkarlara, ressamlara ve sanatçılara sonsuz değer verirdi.   Çalışan ve üretenler baş tacı edilirdi. Emekçiler özel bir itibar görürlerdi.   Siyaset ve politika en demokratik ve en temiz şekliyle yapılır. Adaylar meydan konuşmalarında çamur atmaz hakaretler etmezlerdi.   Vallahide Billahi de ben 50 sene önceki Siirt’i çok özlüyorum.   Tefecilik ve faizcilikten hiç kimsenin haberi bile yoktu.   Sanki tüm Siirtliler sevgili Peygamberimiz Hz. MUHAMMEDİN VEDA HÜDBESİNİ  uygulamak için birbirleriyle yarışıyorlardı.   Dostluğa hakka hukuka çok önem verilirdi. Herkesin kapısı sabaha açıktı huzur ve barışı iliklerinizde hissederdiniz.   Her evde mutlaka yemekte bir misafir vardı.   Sevgi saygı hat safhadaydı.  O yıllarda Siirt’te bulunan 5 içkili lokantalarda insanlar nezakette ve ikramda birbirleriyle yarışıyordu. Delikanlılık ve beyefendilik kültürü hakimdi sofralara.    Siirt’te mükemmel bir şehir kültürü vardı.

1980 yılında Türkiye anarşiden kıvranırken Siirt’te anarşi sıfırdı.   Sağcılar ve solcular tartışırken bile fikir alışverişi yapıyorlardı.   Siirt komşu illere ve komşu ülkelere ürettiği yaş ve kuru gıdaları satardı.   Tarım ve hayvancılıkta her yıl çok bereketli geçerdi.   Her şehirlinin mutlaka ilçede ve köyde yaşayan can dostu olurdu ve birbirlerine karşılıklı misafir olurlardı.  Herkes Arapça Türkçe ve Kürtçe bilirdi ve konuşurdu.   şimdi gel de 50 sene önceki Siirt’i özleme.

Siirt’i özleyen herkese en içten sevgi ve saygılarımla.

Bu köşe yazısı toplam 31338 defa okunmuştur
Köşe Yazısı Yorumları
Yorum Ekle
abi çok eskilere gittin ama eski ancak bu kadar güzel anlatılır.birde senin yüreğin güzel usta bugünde bakışaçından değişen pek birşey yok.yinede insani sevgin dine dile ve renge göre değil 100 yıl daha yaşasan yine de değişmezsin sanırım saygılar usta
salih günbat - 2015-06-09 17:19:50
ağzına yüreğine sağlikk bee abemm..
eski siirt sinema - 2014-08-12 10:45:16
Ağzına sağlık, o günler ancak bu kadar güzel anlatılabilirdi. Bizi bu hallere getiren biribirimize düşman etmek isteyenlere inat : Birlik ve beraberliğimizi zor da olsa tekrar inşaa etmeye çabalayalım.
SEYİDOĞLU - 2014-05-28 13:02:01
Tüm Yorumlarları oku
 
Yazarlar
Fotogaleri
Videogaleri
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket
Hava Durumu
Havadurumu
Namaz Vakitleri
İmsak
Güneş
Öğlen
İkindi
Akşam
Yatsı
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur